Altın Ödüllerimiz Sahiplerini Buldu

Anadolu Gençlik Derneği tarafından düzenlenen “İyiliğin kalbinden insanlığın saadetine” adlı program soğuk havaya rağmen geniş bir katılımla yapıldı. İstanbul’dan eğitimci-ilahiyatçı Mehmet Çelik’in konuşmacı olarak katıldığı programda sinevizyon gösterimleri yapıldı ve şiir okundu. Seydikemer Esnaf Odası Başkanı Harun Sağır, Ortaca Milli Eğitim Müdürü İsmet Hasgül, Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Cazağ’ın yanı sıra dernek başkanı ve okul müdürleri de programa katıldığı görüldü. Siyer-i Nebi yarışmasında başarılı olan öğrencilere altın ve çeşitli ödüller programın son bölümünde verilirken program yapılan hatim duası ile sona erdi. Program İstiklal Marşının okunması ile başladı. Mehmet Akif Ersoy’un yâd edilmesinin ardından Sedat Aparı’nın tilavetiyle Kuran’ı Kerim okundu. Fethiye Anadolu Gençlik Derneğinin yıl boyu yapmış olduğu çalışmaların yer aldığı sinevizyon gösteriminin ardından Anadolu Gençlik Derneği Fethiye İlçe başkanı Vedat Sakarya bir selamlama konuşması yaptı.

Anadolu Gençliğin hedeflerini anlatan Sakarya; “Kâbe, yeryüzündeki bütün Müslümanların kıblesidir.  Mekke şehirlerin anasıdır.  Biz şehirlerin anası Mekke’nin fethinin önemini özellikle genç nesle her yıl tekrar tekrar hatırlatmak gerektiğine inanıyoruz. Her akşam ana haber bültenlerinde patlayan bombalara, çatışmalara, savaşlara dair haberler duymak canımızı yakıyor. Her akşam ana haber bütenlerinde yaşamını yitirmiş insanlar görmek, kolu, bacağı kopmuş insanlar görmek, yetim kalmış çocuklar, dul kalmış kadınla, gözü yaşlı anneler görmek canımızı yakıyor. Bütün bu olup biten üzerimizdeki sorumluluğu daha da artırıyor. Genç nesiller mutlaka fetih kavramını anlamalı, fetih ve işgal arasındaki farkı bilmeli, fetih aşkıyla yaşamalıdır. Diğer taraftan Hazreti Ömer döneminde İslamlaşmaya başlamış, Malazgirt Meydan Muharebesi ile İslam yurdu oluşu perçinlenmiş bu coğrafyada Yılbaşı Gecesi adı altında her türlü ifsadın ve tahribatın yapılmasının da emperyalist bir işgal projesi olduğu unutulmamalıdır. Ülke genelinde dört yüz bin gencimizin katıldığı Siyer-i Nebi yarışması birilerinin ifsat etmeye çalıştığı gençlerimize Efendimiz(sas)’in en güzel örnek olduğunu hatırlatma gayemizdir. Biz, âlemlere rahmet olarak gönderilmiş bir kutlu peygamberin, önderimiz, efendimiz hazreti Muhammed Mustafa(sav)’in komutasında gerçekleşen Mekke’nin Fethini her yıl yeniden kutlayarak küresel emperyalist kuşatmaya, kültürel bir kuşatmaya cevap verdiğimizin farkındayız. Bizler, Anadolu Gençlik mensupları olarak İlk Adım Kamplarımızla, haftalık sohbet-seminer çalışmalarımızla, Asr-ı Saadet derslerimizle, Siyer-i Nebi yarışmamızla, Mekke’nin Fethi kutlamalarımızla,  Sarıkamış Şehitlerimizi anma programımızla, Şehitler gecemizle, Kahramanmaraş’ın Kurtuluşu programımızla, Prof.Dr. Necmettin Erbakan’ı Anma ve Anlama programlarımızla, Çanakkale Zaferi programlarımızla, Kutlu Doğum programlarımızla, Diyarbakır’ın Fethi, İstanbul’un Fethi, Kudüs Gecesi programlarımızla, çadır kamplarımızla, okuma gruplarımızla, yaz etkinliklerimizle, Anadolu Gençlik Dergimizle, Genç İstikbal Dergimizle, Hanzala Dergimizle, MGV yayınlarımızla, AGD TV’mizle, sosyal medya hesaplarımızla, uluslararası öğrenci ve gençlik toplantılarımızla, yurtlarımız ve öğrenci evlerimizle, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine ve çalışan gençliğe yönelik şuurlandırma çalışmalarımızla iyinin, güzelin, doğrunun, faydalının ve adil olanın hayatın her alanında tesisi için gayretlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Başkan Vedat Sakarya’nın konuşmasının ardından Fetih 2016 sinevizyonu gösterildi. “İstemem” adlı şiiri okuyan Muhammed Danacı salondan büyük alkış aldı. Programın hatibi Eğitimci-İlahiyatçı Mehmet Çelik yaptığı kırk dakikalık konuşmasında Peygamber Efendimizin önderliğinde, Mekke’nin Fethi ile birlikte eşitlik başta olmak üzere birçok evrensel ilkenin teminat altına alındığını söyledi. Çelik konuşmasında iyiliğin, doğrunun, adaletin ve güzelliğin tüm insanlara ulaştırılması gerektiğini ifade etti. “Dünyanın değişmesi gerektiği” ifadesinin yeterli olmadığını “biz değiştireceğiz” inancının gerektiğini söyledi. Fethi anlatan Çelik; “Fetih işgal değildir. İşgal; sömürmek, talan etmek, köleleştirmek, tahakküm etmek, zenginlik kaynaklarına hâkim olmak için yapılır, fethin gayesi ise; imar etmektir, zulmün önüne geçmektir, zayıfların mallarını ve haklarını teminat altına almaktır, insanları kendi inançlarını ve hayatlarını belirleme noktasında özgür iradeleriyle baş başa bırakmaktır” ifadelerini kullandı. Mehmet Çelik’e konuşmasının ardından gecenin anısına katılım plaketi Başkan Vedat Sakarya tarafından verildi.

“Peygamber Efendimizin İzinde Siyer-i Nebi” yarışması ödüllerinin de verildiği gecede dereceye giren öğrenciler bol bol alkış aldı. Fethiye ve Seydikemer Liseler kategorisinde Tuba Tuncay ilçe birincisi, Merve Açıl ilçe ikincisi, Selman Hub ilçe üçüncüsü olarak ödül aldı. Ortaokullar kategorisinde ise Faruk Can Tosar ilçe birincisi, Esmanur Özdemir ilçe ikincisi ve Hasan Furkan Gebeş ilçe üçüncüsü olarak ödüllerini aldılar.

Fethiye yanısıra Muğla merkez ve Bodrum’da düzenlenen ödül törenlerinin Siyer-i Nebi yarışmasının liseler kategorisinde; Ömer Özyer Anadolu Lisesinden Tuba Tuncay’ın Muğla il birincisi yine aynı liseden Merve Açıl’ın il ikincisi olduğu öğrenildi. Ortaokul kategorisinde Fethiye Şehit Feramil Ferhat Kaya Ortaokulundan Faruk Can Tosar’in il birincisi, Bahadır Tuncay’ın il ikincisi, Esmanur Özdemir’in il üçüncüsü, Hasan Furkan Gebeş’in il dördüncüsü ve Ayşe Sena Aktaş’ın il beşincisi olduğu belirtildi. Salon dışına kurulan stantların gezilmesinin ardından program sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön