SECCADENİ AL DA GEL!

1

1453 yılında Osmanlı Padişahlarından Fatih Sultan Mehmet komutanlığında, Bizans’a karşı düzenlenen bir harekât sonucu İstanbul Feth edilmiştir. Barış ve adalet dini olan İslam dinine mensup Osmanlı, Bizans topraklarına adaleti ve barışı götürmüş ve orada yaşayan tüm kesimlerin hakları güvence altına almıştır. Ayasofya mezhep farklılıklarının insan katletmeye döndüğü bir dönemde Katoliklerin yapmış olduğu istila sırasında yağmalanmış ve büyük bir hasar görmüştür. İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından onartılmış ve vakfiye olarak himaye altına alınmıştır. Ayasofya 500 yılı aşkın bir süre cami olarak 20.yy kadar gelmiştir. 1930 ile 1935 yılları arasında restorasyon çalışmaları gerekçesiyle halka kapatılan Ayasofya Türkiye Cumhuriyetinin tek partili döneminde halka rağmen ve sadece bakanlar kurulu kararı ile müzeye çevrilmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesi olan Ayasofya bir hukuksuzluk sonucu müze olarak kullanılmaktadır.
Açık oy gizli sayım seçim usulünün yürürlükte olduğu milletin iradesinin hiçe sayıldığı insan hakları görmezden gelindiği bir dönemde kapatılan Ayasofya Camii’nin müze olarak devam etmesi zaten hukukla açıklanamaz bir durumdur. İnsan hakları savunuculuğuna soyunan Batı bu duruma ses çıkarmamaktadır.
Tarihi eserlerin özellikle Endülüs’te yani İspanya’da bulunan camilerin kapalı kalmasına hiçbir ses çıkarılmazken Ayasofya’nın tekrar cami olarak açılması kimseyi rahatsız etmemelidir.
Anadolu Gençlik Derneği öncülüğünde başlatılan Ayasofya’nın tekrar camii olarak ibadete açılması isteği haklı ve yerinde bir taleptir. Ayasofya bir kesimin değil tüm insanlık için Adaletin Barışın ve Huzurun sembolüdür. Çünkü tarihe baktığımızda İstanbul birçok defa işgale uğramış halkı zulüm görmüş fakat Fatih Sultan Mehmet tarafında yapılan fetih sonucu İstanbul’da yaşayan halklar huzura ve adalete kavuşmuştur.
Anadolu Gençlik Derneği olarak, evrene, çevreye, insanlara ve kendine karşı sorumluluklarının farkında; tarihine, çağına ve yarınlara duyarlı; kardeşliğin, merhametin, sevginin ve iyiliğin yaygınlaştırılmasında emek sahibi; adaletin tesisinde kararlı; bilgili, inançlı ve çalışkan bir nesil yetiştirmenin gayretinde olan müstesna bir kuruluşuzdur. Anadolu Gençlik Derneği, dünyaya yeniden yön verecek, kurtların kapmaya niyetlendikleri kuzulara hangi nehrin kenarında olursa olsun kol kanat gerecek, çorbasını komşusuyla paylaşacak, kardeşlik anlayışıyla coğrafyamızı bir ve bütün tutacak kadroların harmanlandığı etkin bir teşkilattır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir